Szynoprzewody trójfazowe służą do budowania zarówno profesjonalnych, jak i domowych systemów oświetlenia. Elastyczność oświetlenia szynowego pozwala na wykonanie niezbędnych akcentów na produktach lub elementach wystroju pomieszczenia. Oświetlenie można zmienić w ciągu kilku minut bez dodatkowych narzędzi i skomplikowanych manipulacji. Wystarczy dodać, wyjąć lub skierować reflektory (naświetlacze) pod żądanym kątem.
L1 / L2 / L3 / N / uziemienie 16A / 440V + D + / D- 2x1A / 50V FELV AC (DALI)
- Długość: do 4000 mm
- Korpus zewnętrzny wytłaczany z aluminium. Dostępne kolory: czarny, szary (anodowany) i biały
- Izolowany, wytłaczany korpus z PVC
- Przewodniki miedziane
- Moc fazowa 3,6kVA / 10,8kVA
- 50-60 Hz
Szynoprzewody trójfazowe – dostępne typy:
Szynoprzewody trójfazowe to jedna z dwóch głównych części systemu oświetlenia szynowego. Jest to profil prowadzący, który służy do mocowania i zasilania opraw oświetleniowych. Wewnątrz profilu znajdują się miedziane przewodniki, które decydują o rodzaju szynoprzewodu.
Do szynoprzewodów są podłączane specjalistyczne oprawy oświetleniowe, zwane reflektorami lub naświetlaczami szynowymi. Naświetlacze (reflektory) szynowe mogą być LEDowe, halogenowe, metalohalogenkowe lub fluorescencyjne. Oprawy można przemieszczać po szynoprzewodzie i instalować w dowolnym miejscu na szynie. Dzięki obrotowym mechanizmom można skierować strumień światła tam, gdzie jest to konieczne. W jednym systemie mogą znajdować się oprawy oświetleniowe o różnej mocy i konstrukcji.
Szynoprzewody mogą być jednofazowe i trójfazowe. Różnice konstrukcyjne polegają na tym, że wewnątrz szynoprzewodu jednofazowego przechodzą dwa przewody, z których jeden jest fazowy, a drugi zerowy. Trójfazowa szyna zawiera 4 żyły przewodzące: trzy fazy i zero. Zalety trójfazowej szyny w porównaniu do jednofazowej polegają na tym, że jednofazowa szyna oświetleniowa umożliwia włączanie i wyłączanie opraw oświetleniowych zainstalowanych na torze wyłącznie w tym samym czasie. Z kolei trójfazowa szyna umożliwia niezależne sterowanie włączaniem i wyłączaniem pojedynczych opraw oświetleniowych.
Szynoprzewody mogą być montowane natynkowo, podtynkowo lub zwieszane na linkach. Przy montażu podwieszanym lub natynkowym w dowolnym momencie i bez szczególnych utrudnień można zmienić konfigurację układu szynowego, dostosowując go do doraźnych potrzeb. Aby zamontować system szynowy na linkach lub natynkowo, potrzebne będą odpowiednie akcesoria: zestaw zawieszeń lub mocowań.
Do tworzenia prostszych systemów oświetlenia mogą być wykorzystane szynoprzewody jednofazowe.