Oprawy oświetleniowe LED – zastosowania

Oprawy oświetleniowe firmy LEDBERG – zastosowania

Temperatura barwowa wyznacza barwę światła emitowanego przez źródła światła i jest mierzona w kelwinach (K). Im wyższa jest temperatura barwowa, tym światło wydaje się chłodniejsze i wpadające w kolory niebieskie. Im temperatura jest niższa, tym światło wydaje się cieplejsze i „przytulniejsze”. Firma LEDBERG proponuje oświetlenie w różnych temperaturach barwowych, dopasowanych do konkretnych pomieszczeń. Oprawy oświetleniowe LED – zastosowania w zależności od barwy światła:

5000 K – barwa dzienna
4000 K – barwa neutralna
3000 K – barwa ciepłobiała

5000 K (barwa dzienna) – polecana jest do miejsc i przestrzeni, gdzie odbywa się wykonywanie różnego rodzaju pracy, szczególnie wymagającej wysiłku wzrokowego. Taka barwa stwarza w pomieszczeniu „ożywczą” atmosferę i pobudza do pracy, zwiększając jej wydajność. Idealnie sprawdza się w doświetlaniu pomieszczeń w ciągu dnia, ponieważ jest najbardziej zbliżona do naturalnego światła dziennego. Barwa 5000 K dobrze komponuje się z białym kolorem – takie połączenie wizualnie zwiększa przestrzeń. Oprócz tego, barwa 5000 K daje wrażenie czystości, dlatego często jest wybierana do gabinetów medycznych i szpitali.
Doskonale nadaje się do pomieszczeń zaprojektowanych w stylu nowoczesnym, gdzie dominuje przestrzeń, szkło, metal.

Oprawy oświetleniowe LED – zastosowania dla 5000 K:

– hale produkcyjne i remontowe
– warsztaty samochodowe
– magazyny
– pomieszczenia techniczne
– hale sportowe
– oświetlenie stanowisk pracy
– gabinety medyczne i szpitale

4000 K (barwa neutralna) – polecana jest do oświetlenia ogólnego miejsc, w których nie ma szczególnych wymagań co do barwy światła. Ta barwa nadaje przestrzeni charakter neutralny (pomiędzy barwą dzienną a ciepłą). Światło jest jasne, równomierne oraz nie powoduje efektu olśnienia, jak również zapewnia dobre oddawanie barw. Jeśli są wątpliwości co do wyboru barwy światła, to warto się zatrzymać na 4000 K, ponieważ ta barwa jest najbardziej „bezpieczna” i sprawdza się w pomieszczeniach różnego rodzaju.

Oprawy oświetleniowe LED – zastosowania dla 4000 K:

– przejścia podziemne i inne ciągi ruchu pieszego
– parkingi
– pawilony handlowe, korytarze
oświetlenie biurowe LED
– supermarkety

3000 K (barwa ciepłobiała) – tworzy odprężającą atmosferę i zapewnia dobre samopoczucie. Ciepłobiałe światło gwarantuje przyjemny, pozytywny, odprężający nastrój. Najczęściej jest stosowana w miejscach rozrywki, gry, zabawy itp. Światło w barwie ciepłobiałej nadaje kolorom więcej wyrazistości i blasku, co ma pozytywny wpływ na wygląd skóry, ubrań oraz produktów spożywczych. Polecana jest do oświetlenia takich artykułów spożywczych jak owoce, warzywa, pieczywo, wyroby cukiernicze, świeże ryby, mięso itd., żeby podkreślić ich jakość i świeżość.

Oprawy oświetleniowe LED – zastosowania dla 3000 K:

– sklepy spożywcze
– lady z artykułami spożywczymi
– bawialnie i pokoje zabaw
– przedszkola
– pokoje odpoczynku

Warto zaznaczyć, że powyższe informację są jedynie sugestią z naszej strony na temat wyboru barwy światła, i nie stanowią one reguły. Ostatecznie wybór zależy od upodobań użytkowników, ich preferencji związanych z kolorystyką pomieszczeń, stylem architektonicznym oraz ilości czasu spędzanego we wspomnianych pomieszczeniach.

LEDBERG producent oświetlenia LED